web8
Rukiye Yaman

Rukiye Yaman

Vücut Tasarım Akademisi Kurucusu ve Eğitmeni

Vücut Tasarım Atölyesi ile Tabanlıklarınızdan Kurtulun

Günümüzdeki yaygın sorunlardan olan içe basma ve düz tabanlığa çözüm olarak tabanlık veriliyor. Peki tabanlık kullanımı ve kişiye özel tabanlık üretimi bu kadar yaygınken neden bu sorunlara hala çözüm bulunamıyor? Neden insanlar uzun yıllar boyunca tabanlık kullanmalarına rağmen hala ayak ağrıları ve ayak basış problemlerine bağlı olarak farklı bölgelerde ağrılar çekiyorlar? Bu sorunun cevabı yine bireylerin kendi vücutlarında gizli. Tabanlık yapısal olarak bireylerin ayak içlerinde bulunan ve çökmeye meyilli olan kavisi yapay olarak yükseltmeyi amaçlar. Tabanlıklar tanıtılırken uygulanan satış stratejileriyle, bireylerde düzenli tabanlık kullanımıyla içe basmanın veya düz tabanlığın düzeltebiliyor olduğu algısı oluşturulur.

Tabanlığın ayak kavisini yükselterek ayağın dışa basmasını sağlayacağı zannedilir. Bu yapay düzenek ise süreç içerisinde bireylerin bileklerine baskı yapacak ve hali hazırda çökmüş bulunan ayak kavislerinin daha da içe doğru meyletmesine sebep olacaktır. Tabanlıktaki yükseltiye temas eden ve oradan uyarı alan ayak, kavisinin bulunduğu noktaya daha çok ağırlık verir. Bu nedenle ayak kavisi natural durumuna gelemez, aksine daha da güçlenerek kasın uzamasına, ayağın yayılmasına ve kas dengesizliğinin güçlenmesine sebep olur. Geniş hareket kabiliyeti olan ayak dengesiz bir hale gelerek diz, kalça ağrısı, bel, boyun, omuz ve baş ağrısı olarak bireye mesaj verir. Böylelikle vücudun üst kısımlarının yanlış duruş alışkanlıkları kazanmasına sebep olur.

Tabanlık günlük kullanımda ayağı tembelleştirir ve ayakta tabanlığın temas ettiği kasların gerilmesine sebep olur. Bu nedenlerden dolayı tabanlık bireylerin ayak basış problemlerine çözüm olamamaktadır ve ayaktaki bozuk yapılanmayı daha da pekiştirmektedir. Bireylerin ayak basış problemleri sadece deneyimli bir eğitmen eşliğinde, vücutlarının kendi zekasını kullanarak ve basış problemlerini fark ederek çözüme kavuşabilir. Bireyler ayakları başta olmak üzere, vücutlarındaki sapmaları kendi bedenlerinde fark edip, doğrusunu da zihinlerine fark ettirdiklerinde iyileşmek için bir umut ışığı doğmuş olur. Vücut Tasarım Atölyesi 12000 saati aşkın bireysel seans tecrübesiyle, bireylerin tepeden tırnağa kendi vücut farkındalıklarını kazanmalarında kilit bir rol oynuyor.

Ayak basış sorunları bireylerin üst vücut dizilimlerinde de sapmalara neden olan, bu durumdan kaynaklı olarak daha da büyük sorunlara neden olabilecek bir durumdur. Ayağın insan vücudundaki bu kilit rolü doğru zamanlama ve istikrarlı bir çalışmayla düzeltildiğinde bireyler için iyi bir yatırım niteliğindedir. Eğer ayak basışınızda bir sorun varsa bu ilerleyen süreçte beden üst diziliminde sapma ve ağrılara yol açacaktır. Vücut Tasarım Atölyesi değişeceğine dair inanca ve istikrar gösterebilecek bir iradeye sahip olan kişilere, dönüşüm yolculuklarında yardımcı olmaya devam ediyor. Eğer sizin de ayak basışınızda problem varsa, çözüme giden yolda Vücut Tasarım Atölyesi tam da size göre!

VTA ile Hayatını Geri Al

YAZAR HAKKINDA

Rukiye Yaman

Rukiye Yaman

Vücut Tasarım Akademisi Kurucusu ve Eğitmeni