web3
Rukiye Yaman

Rukiye Yaman

Vücut Tasarım Akademisi Kurucusu ve Eğitmeni

Bedensel Şikayetlere Akılcı Çözüm: Vücut Tasarım

Hepimiz şu ana kadar vücudumuzla ilgili bir problem yaşamışızdır. Bu problemlerin üstesinden gelere kaslarımızın yeniden aktif hale getirmek bizim elimizde. Vücut Tasarım Atölyesi’nin de en büyük amacı da katılımcılarının problemlerini çözüp hayat kalitelerini kalıcı olarak yükseltmektir.

Öncelikle Vücut Tasarım nedir? Nasıl bir tekniktir?

Vücut Tasarım, bedenimizi tanımamızı sağlayan uygulamalı hareketlerin ve nefes akışının vücutta deneyimlenmesidir. Her bireyin vücudunda kullanmadığı, varlığından bile haberdar olmadığı bir sürü kas ve kas grupları mevcuttur. Bunları tekrar fark ederek kullanmaya başlamanız hem bedeninizi, hem de yaşam durumunuzu dengeye getirecektir. Bedenin dengelenmesi, eklem kısıtlılıklarının genişletilmesi, sürekli belirli kaslara tekdüze bir şekilde binen yükün fark edilerek vücutta dengeli bir yük dağılımının oluşturulması Vücut Tasarım’ın temelini oluşturur. Vücudunuzun yıllar içerisinde siz farkına varamadan adım adım bozulan kas dengesi ve eklem hizaları, sürekli kullanımda olan kaslarınızın kullanılmayanlarla eşit çalışması sağlanarak ve eklemlerinizin doğru hizasını zihninize tekrar fark ettirerek, süreç içerisinde adım adım dengeye gelecektir.

Bireylerin Vücut Tasarım çalışmasına başlamadan önce vücut analizlerini yapmamız, kişilerin kendi vücutlarındaki sapmaları ve dengesizlikleri kendi gözleriyle fark etmeleri noktasında bir farkındalık oluşturmak amacıyla uyguladığımız bir yöntemdir çünkü kabul etmediğiniz ve kafanızda önemini tam manasıyla tahayyül edemediğiniz hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Kişinin bedensel olarak dengelenmesini hedefleyen Vücut Tasarım, kişiye adeta vücudunun kullanma kılavuzunu öğretiyor. Toparlamak gerekirse, Vücut Tasarım bir teknik değildir. Kişinin kendi vücudunda olan ancak kullanımda olmayan kaslarının yeniden aktif hale gelmesine olanak sağlayan ve hayat kalitesini kalıcı olarak yükselten bütünsel bir çalışmadır.

Vücut Tasarım’ın spordan farkı nedir?

Herkes hayatının birçok döneminde belirli aralıklarla, daha sağlıklı bir birey haline gelmek amacıyla mutlaka spor yapmıştır. İnsanlar çoğunlukla spor yaparken kendilerini iyi hissettiklerini ve ağrılarının azaldığını, fakat sporu bıraktıktan sonra ağrılarının şiddetlenerek geri döndüğünü dile getirmektedir. Bu sorunun cevabına geçmeden önce kas hafızası kavramının ne olduğuna göz atalım. Kas hafızası, çocukluk yaşlarımızdan itibaren yaşayageldiğimiz bilek burkulmaları, kemik kırıklıkları, ameliyatlar ve tramvaların kaslarımız aracılığla bedende kaydının tutulması anlamına gelmektedir. Kasların tramvasını çözmeden, bu kaydın üstüne yapılan tekniğe dayalı herhangi bir egzersiz yöntemi tramvaları çözebilecek uygulamalar içermemektir.

Spor yapmak amacıyla kontrolsüzce yapılan herhangi bir fiziksel aktivite bu kaydın pozitif yönde değişmesi şöyle dursun, kişiye faydası olmayan bu kayıtların daha da kemikleşmesine yol açmaktadır. Altta kalan bozuk yapılanma mevcudiyetini korurken, bu sağlam olmayan zemin üzerine yapılan çalışma, yerdeki pislikleri halının altına süpürüp, hasır altı etmeye çalışmaya benzemektedir. Böyle bir senaryo da kişiye ilerleyen yıllarda ciddi anlamda psikolojik ve fiziksel bir yük bindirecektir. Saydığımız bu önemli farklar, Vücut Tasarım’ı, spor yapmak amacıyla yapılan diğer fiziksel aktivitelerden ayırmaktadır. Vücut Tasarım çalışması ile bedeninizde asıl sebebini fark edemediğiniz, fakat vücudunuzun belli bölgelerindeki ağrılarla kendini gösteren sorunların asıl merkezlerine ulaşarak, bedeninizin ihtiyacına uygun bir çalışmayla bu sorunları kökten çözmüş olursunuz. Bedeninizi ve ruhunuzu Vücut Tasarım ile iyileştirmek mümkün, yeter ki siz umudunuzu kaybetmeyin!

Vücut Tasarım çalışmasının kazanımları nelerdir?

Bireylerin vücutlarında maksimum dengelenmeyi amaçlayan Vücut Tasarım, bedendeki bütün üst dizilimi şekillendiren ayaktan, günlük hayatta kullanımı unutulmuş ücra kaslara kadar, bütüncül bir egzersiz akışını kişinin bedenine deneyimleterek, vücutta yeni bir dönemin başlamasına zemin hazırlıyor. İnsan bedeni sonsuz kabiliyetlerle donatılmış bir yapıya sahiptir. Kişinin mevcutta bulunan potansiyelini gözle görünür ve hissedilebilir bir hale getirmesi yani açığa çıkarması, kişiye büyük bir rahatlık ve özgüven sağlayacaktır. Kazanmaya başladığınız yeni basış ve duruş alışkanlıkları, şikayetçi olduğunuz ve değiştirmek istediğiniz eski itiyadlerinizden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Vücut Tasarım çalışmasına ilk başladığınız anınızı ve süreç içerisinde geldiğiniz yeri karşılaştırdığınızda, duygu durumunuz, bakış açınız, algınız ve ruh halinizin gözle görünür bir şekilde değiştiğinin ayırdına varacaksınız. Vücut Tasarım serüveniniz devam ederken nefes kapasitenizin, nefes alışınızın, oturuşunuzun ve yürüyüşünüzün değiştiğini fark eden tek kişi siz olmayacaksınız! Siz değişip dönüştükçe çevrenizdeki insanlar, olaylar ve sorunlar da dönüşüp şifalanacak. Bedeninizi en iyi siz tanıyabilirsiniz, onu tanımaktan çekinmeyin ve bedeninizin konforunu keşfedin. Yani en temelde, Vücut Tasarım Atölyesi’nin size daha fazla hareket etmek ve daha kaliteli bir yaşam sürmek ilham olmasına izin verin, kendinizi akışa bırakın!

Vücut Tasarım ile birlikte nasıl kendimin en iyi versiyonu haline gelirim?

Vücut Tasarım Atölyesi, yüzyıla damgasına vurmuş olan, hala içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde hareketsiz ve nefes kapasitesi düşmüş bir hale gelen insanın, kaybettiği performansını ekonomik bir biçimde, daha da yükseğe çıkararak geri kazanmasını hedefliyor. İnsan vücudunun hareket alışkanlığı ezber ve taklit hareketlerle maalesef değiştirilemiyor. Bu yöntemle yapılan fiziksel aktiviteler sürekli yapılmalıdır ki beden efor sarf ederek kendini iyi hissetsin çünkü bilinçsizce yapılan fiziksel aktivite bırakıldığı zaman, bedenin eski duruş ve hareket alışkanlığı geri dönecek, eskiden hissedilen ağrı ve rahatsızlıklar artarak kişiye kendini huzursuz hissettirecektir.

Dünya’da ve Türkiye’de spor merkezleri insanları sürekli üyeliğe teşvik eden satış stratejileri uygulayarak, kişilerin kendilerinin en iyi versiyonuna ulaşmaya giden yolculuklarında tek çare olduklarını ısrarla vurgulayarak, tabiri caizse umut tacirliği yapmaktadırlar. Fakat hiçbir uygulama yoktur ki kişiye bedenini nasıl kullanacağını öğretebilmiş olsun. Bu eksikliği gidermek ve insanların kendi beden bilincine inanarak ve güvenerek, onu nasıl kullanmaları gerektiğini kendi bedenleri üzerinde görerek, dokunarak, hissederek, uygulamalı olarak bedenlerinde deneyimleyerek Vücut Tasarım çalışmasıyla kalıcı olarak değişmeleri mümkündür.

Vücut Tasarım çalışmasıyla bireyler vücutlarından korkmamaları, vücutlarını yok saymamaları gerektiğini ve beğenmeyip şikayetçi oldukları bedenlerini nasıl dönüştürebileceklerini deneyimleyerek fark edecekler. Bu sayede bireyler kendilerinde eksik olduğunu düşündükleri yönlerini tamamlamalarının akabinde, eksik olduklarını fark edemedikleri taraflarını da bilinçli bir rehber eşliğinde şifalandırarak kendilerinin en iyi versiyonu haline gelmiş olacaklar.

VTA ile Hayatını Geri Al

YAZAR HAKKINDA

Rukiye Yaman

Rukiye Yaman

Vücut Tasarım Akademisi Kurucusu ve Eğitmeni