web1
Rukiye Yaman

Rukiye Yaman

Vücut Tasarım Akademisi Kurucusu ve Eğitmeni

Bedendeki Problemler ve Çözümleri

Bedendeki Sıkıntılar

Düz tabanlık ayaktaki kas dengesizlikleri nedeniyle, ayağın iç yapısında bulunan kavisin çökerek, bireylerin ayak basışlarının içe doğru meyil etmesidir. Ayaktaki kas dengesizliklerinden kaynaklanan ve ayak basışında ayak ucunun içe dönük şekilde konumlanmasıyla kendini belli eden içe basma da, diğer bir yaygın basış problemidir. Ayakların altında bulunan kaslar vücudumuzun dengesini, ayakların üzerinde bulunan kaslar ise bedenimizin çalışma ve duruş alışkanlığını düzenler.

Kişinin ayak eklemlerinde hareket kısıtlılığı ve basış dengesizliği olması, bedenin üst kısımlarını da dengesizleştirecek, daha da bütüncül bakacak olursak vücudu sapmalara ve kas dengesizliklerine karşı açık hale getirecektir. Yani ayaklardaki basış dengesizliği duruş bozukluklarının asıl kaynağıdır. Bu yüzden ayakların bedendeki önemi çok büyüktür.

Bedendeki Sıkıntıların Çözümü

Ayakların dengesi sağlanmadan tam orantılı ve dengeli bir vücuttan söz edilemez. Ayaklar küçük boyutlardaki kas ve kemiklerden oluşmuştur. Bu nedenle basış dengesinin muhafaza edilmesi o kadar kolay değildir ve incelikli bir çalışma gerektirir. Motivasyon ve farkındalık odaklı Vücut Tasarım çalışmamızla bu sorunları dönüştürmek mümkün. Ayakların dengeli bir vücuda sahip olma yolundaki bu kilit rolünden dolayı Vücut Tasarım Atölyesi olarak, öncelikle bireylerin vücutlarındaki ayak dengelerinin sağlanmasına önem ve öncelik veriyoruz.

Bireyin bedeni bu sağlam olmayan temel üzerine tüm vücut ağırlığıyla diziliş gösterdiğinde, tek sorun ayak basışıyla kalmaz. Bu dengesizlik kişinin leğen kemiğinin de açısal olarak sapmasına yol açabilir ve bu da ilerleyen süreçlerde bacak boyu eşitsizliği gibi sorunlara yol açar. Bireylerin omuzlarının, göğüslerinin ve leğen kemiklerinin hizalanmasıyla birlikte, kişiler tepeden tırnağa dengeli bir vücuda kavuşmuş olurlar. Mutlu ayaklarla daha sağlıklı bir vücut mümkün. Vücut Tasarım Atölyesi ile ayaklarınız yere sağlam bassın!

Vücut Tasarım Akademisi ile Sağlığına Kavuş

YAZAR HAKKINDA

Rukiye Yaman

Rukiye Yaman

Vücut Tasarım Akademisi Kurucusu ve Eğitmeni